Fajtabemutatók (Breed info)

 

A bengáli macskát egy 1963-ban indult tenyészprogram keretén belül hozta létre a californiai Jean Mill, a Millwood kennel tulajdonosa. A mai bengáli cicákat pedig az Egyesült Államokban tenyésztették ki 980-as évek elején. Első nagy nyilvános bemutatkozásuk a nagyközönség előtt 1984-ben történt.Minden esetben az ázsiai leopárdmacskát (ALC, ill. valamelyik alfajtáját) [Felis Prionailurus Bengalensis] keresztezték a rövidszőrű házimacskákkal. Ezáltal jöttek létre az F1-es cicák. Természetesen ez egy több éves tenyésztői program eredménye volt. Viszonylag fiatal fajta: 1983-ben regisztrálták az első egyedeket a TICA-ál, és nyolc évvel később bajnoki státuszt. Azóta a legtöbb egyesület - egymáshoz nagyon hasonló - saját bengáli standardet dolgozott ki.

Az első kitenyésztett generációkban még akadt vad jellemű is, ám mára az igen szelektált tenyésztésnek köszönhetően a bengáli macskák már szelídek, ragaszkodóak, természetük rabul ejti az embert. Ragaszkodó és kíváncsi, állandóan a gazdi mellett szeret lenni, és azok a kiscicák, akiket szeretet és törődés vesz körül, keresik az emberi kontaktust.
Nyávogása különleges: ha feldúlt, előbb morog, mint fúj. Beszédes fajta, de nem nyávog ok nélkül: ha a gazdi szól hozzá, rögtön "válaszol". A bengáli kiscicák morognak játék közben, és hangot adnak táplálkozáskor is.

Őseikhez hasonlóan nem félnek a víztől, sőt nagyon szeretik: képesek beállni a zuhanytálcába vagy a kádba, sokan a vízcsapból szeretnek inni. Aktív, érdekes, mozgalmas környezetben érzik jól magukat. Egyes egyedek félénkek lehetnek idegenk körében. Akit megismer és megszeret, ahhoz feltétlen hűséggel ragaszkodik.
Mindenképpen NAGYON SZERETNI KELL Őket!

A bengáli ápolása egyszerű: a rövidszőrű bunda könnyedén rendben tartható. Hetente egyszer elegendő kifésülni a bundáját, amelynek fényét szarvasbőrrel áttörölve fokozni lehet. Kiállítás előtt át lehet törölni nedves szivaccsal és szárazra törölni majd kifésülni.

 




Vigyázni kell, hogy nyitott ablakon, szellőzőn el ne szökhessen, és a lakásban ne tartsunk a cicákra veszélyes növényeket: agave - amarillis - azalea - ciklámen - dieffenbachia - dracaena - filodendron - leander - thuja - tűztövis - mikulásvirág - muskátli - nárcisz - jácint - kaktuszok - kövirózsák - orchideák - páfrányok
Érdemes a meghagyott növényeket is -legalábbis átmenetileg, az alsó részeken- körülvenni dróthálóval, hogy ne férjen hozzá a cica. Megkínálhatjuk kedvencünket állatkereskedésben kapható macskafűvel, mert a növényrágcsálás oka gyomorégés is lehet. Nyers halat és tejet ne adjunk a bengáliknak. Igazából nem nekik való. Macskaételként adott halkonzerv adható! Disznóhússal cicát - bármilyen fajtát - etetni TILOS!


A háziasított macskák között sokáig a bengáli volt az egyetlen, amelyik közvetlenül vadmacskához, nevezetesen a Távol-Keleten őshonos ázsiai leopárd macskához (Felis Bengalensis, ALC) vezette vissza a származását. Azonban új vadmacska-házimacska hibrid született, a szavanna, amely az afrikai szervál [Felis (Leptailurus) serval] és a házimacska keveréke, de kialakításában fontos szerepet kapott a bengáli, az egyiptomi mau és a keleti macska is. Új és ritka fajta: 2003-ban fogadta el a TICA a savannah (SV) standardet, amely tartalmazza az elfogadott színváltozatokat is.

- Savannah fajtabemutató (saját cikk, 2005.) - PDF
, 650k
- Savannah bemutató videó (Lurdy-ház, Bp., 2007.) - feltöltés alatt!


 

(c) 2004- Sz.G.P.


Linkek














frissítés: 2019.05.30.